Dlaczego joga?

Początki jogi datuje się na około 2500 rok p.n.e., w czasach rozwoju miejskiej cywilizacji dorzecza Indusu. Joga narodziła się z chęci oderwania się od dużych skupisk ludzkich oraz ponownego nawiązania jedności z naturą.

Zainteresowanie jogą na Zachodzie pojawiło się dopiero w XIX w. , kiedy myśl filozoficzna zaczęła przenikać z Indii. Obecnie obserwuje się coraz większą liczbę powstających szkół jogi, klubów czy ośrodków propagujących jogę.

Joga stała się równie powszechną aktywnością ruchową co Fitness. W wielu publikacjach przedstawiana jest jako skuteczny środek do walki ze stresem wywołanym współczesnym stylem życia. Joga jest metodą pozwalającą na osiągnięcie równowagi psychicznej i fizycznej. Poprawę funkcjonowania całego organizmu. Współczesna joga w Polsce to głównie praktykowanie hatha jogi, stosowanej jako technika relaksacyjna.

Dzięki jodze poprawiamy sprawność fizyczną i psychiczną równowagę. Joga to profilaktyka prozdrowotna. Poprzez regularny wysiłek utrzymuje stan zdrowia, a także go poprawia.

Medytacja, nieodzowny element jogi, polepsza zdrowie fizyczne i psychiczne, redukuje stres, szczególnie stres pojawiający się w wyniku różnych relacji międzyludzkich.

Joga pozwala utrzymać nie tylko formę fizyczną, ale również zredukować masę ciała. Pozycje przyjmowane w trakcie jogi (asany) zwiększają zakres ruchomości kręgosłupa, angażując mięśnie przykręgosłupowe, skośne brzucha i grzbietu, wpływają na poprawę trawienia i wyszczuplają talię, kształtując zgrabną sylwetkę.

Przeprowadzone badania pokazują, że osoby regularnie praktykujące jogę wybierają bardziej efektywne strategie radzenia sobie ze stresem. Regularne uprawianie jogi zmniejsza otyłość brzuszną. Trenowanie jogi wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienie krwi.

O zaletach jogi można pisać i pisać…

 

Zapraszam na zajęcia organizowane przez Akademię Zdrowia Psyche i Soma:

Poniedziałek – joga dla początkujących – godz. 17.00

Środa – joga relaksacyjna – godzina 17.00

Miejsce: Kompleks Kiełpino, ul. Otomińska 74, Gdańsk

Zapisy: Tel 791178757

kontakt@akademiazdrowia-ps.pl

www.akademiazdrowia-ps.pl

Podziel się z innymi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Bądź na bieżąco z naszymi aktualnościami

Nie przegap nowości!