Joga w ciąży

Joga w ciąży w wielu przypadkach jest wręcz zalecana. Pozwala zrelaksować się kobiecie w ciąży, poza tym uczy skupienia na oddechu co jest bardzo ważne podczas porodu. Jeżeli lekarz nie widzi przeciwskazań, zapraszam na prywatne lekcje jogi dla kobiet w ciąży.

Kontakt

 

Bardzo ważne jest, aby kobiety w ciąży, prowadziły zdrowy tryb życia.  Zdrowy styl życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, umiejętność radzenia sobie ze stresem i unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia.

Ostatnio coraz większy nacisk kładzie się na zwiększenie aktywności ciężarnych i zachęcanie ich do korzystanie z ruchu w ciąży, który wpływa na prawidłowy przebieg ciąży i poprawia kondycję ciężarnych. (Przeciwwskazaniem do wykonywania ćwiczeń ruchowych mogą być niektóre choroby, dlatego zawsze warto konsultować wszystko ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę).

Do form aktywności, które są mało spopularyzowane, a warte polecenia i bezpieczne dla kobiet w ciąży, należy, między innymi, joga. Dzięki jodze można, nie tylko nauczyć się odpowiednich ćwiczeń oddechowych, ale także prowadzić ćwiczenia pomagające w funkcjonowaniu określonej części ciała np. zapobiegające bólom kręgosłupa. Dużo korzyści przyniosłoby wprowadzenie np. jogi do programów szkół rodzenia.

W Australii przeprowadzono badanie na grupie kobiet w ciąży. Badano wpływ jogi na przebieg ciąży. Badania potwierdziły hipotezy, że joga wpływa pozytywnie na przebieg ciąży i samopoczucie kobiet w ciąży.

Wszystkie uczestniczki badania zidentyfikowały korzyści płynące z uczestniczenia w sesjach jogi ( 2 razy w tygodniu jednogodzinne sesje jogi). Uczestniczki stwierdziły zwiększenie zdolności relaksacji i zmniejszenie stresu psychiczne. Joga wpłynęła na wzmocnienie więzi z dzieckiem.

W przeprowadzonym badaniu wykazano również, że joga zmniejsza odczuwanie bólu, wpływa relaksująco oraz pomaga w porodzie. (Styles A, Loftus V, Nicolson S, Harms L., 2019).

Uczestniczenie kobiet w ciąży w zajęciach jogi niesie za sobą wiele korzyści. Osoby, które podchodzą sceptycznie, mogą przekonać się, że warto, czytając doniesienia naukowców. Osoby, które same chcą się przekonać, zapraszam na nasze zajęcia, w każdy poniedziałek, środę i piątek od 11-12. Warto.

Podziel się z innymi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Bądź na bieżąco z naszymi aktualnościami

Nie przegap nowości!