Stres a nasze zdrowie

Długotrwałe narażenie na stres może niszczyć zdrowie, prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, zwiększać infekcje górnych dróg oddechowych czy zmniejszać odporności na wirusy i bakterie ( Schneiderman, Ironson, and . Siegel, 2008). Umiejętność radzenia sobie ze stresem może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom.

Wszyscy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju stresory, które mogą osłabiać nasz organizm. Codziennie musimy stawiać im czoło. Każdy z nas stara się mieć własną strategię radzenia sobie z problemami i trudnościami życiowymi.

W leczeniu chorób spowodowanych długotrwałym stresem stosuje się między innymi: trening relaksacyjny, terapię poznawczo-behawioralną czy terapię interpersonalną.

Warto korzystać z pomocy profesjonalistów. Badania pokazują, że różnego rodzaju terapie (interwencje psychospołeczne), np. poznawczo-behawioralna terapia radzenie sobie ze stresem, mają pozytywny wpływ na jakość życia pacjentów z chorobami przewlekłymi (Schneiderman i in. 2001). Interwencje te wnoszą wiele pozytywnych efektów tj: zmniejszają postrzegany stres i negatywny nastrój (np. depresję), poprawiają postrzegane wsparcie społeczne, ułatwiają radzenie sobie z problemami i zmieniają oceny poznawcze, zmniejszają problemy ze snem.           Interwencje psychospołeczne pomagają pacjentom z przewlekłym bólem zmniejszać cierpienie i odczuwanie ból, a także zwiększają ich aktywność fizyczną i zdolność do powrotu do pracy (Morley i in. 1999).

Terapie pokazujące jak radzić sobie ze stresem, mogą mieć korzystny wpływ na postępy w leczeniu niektórych chorób. Wszyscy jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje na poziomie społecznym i interpersonalnym. Stres u młodych, zdrowych osób zazwyczaj nie obciąża zdrowia. Poza tym tzw. optymiści lepiej radzą sobie ze stresem (Garmezy 1991, Glanz i Johnson 1999). U osób wrażliwych, starszych, obciążonych genetycznie stresory, jeśli są zbyt silne i zbyt długotrwałe, mogą prowadzić do chorób. Szczególnie narażone są osoby, które mają niewiele zasobów psychospołecznych i słabe umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Badania pokazują, że istnieje związek między stresorami a chorobami oraz, że terapie psychologiczne mogą poprawiać zarówno zaburzenia psychiczne, jak i fizyczne.

Podziel się z innymi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Bądź na bieżąco z naszymi aktualnościami

Nie przegap nowości!